Bant Reklam

Anlam Ayrımı Bulunmuyor.

2019 yılında @freeman tarafından açılan bu başlık 1 entry ile zenginleşti ve 41 defa ziyaret edildi.

Fotoğraflar

Fotoğraf yüklenmemiş.

2 dakikada okunabilir.
Televizyon yayınları sırasında ekranın genellikle altında bulunan ve kısa süre göründükten sonra kaybolan reklam türüdür.

Günümüzde dijital yazılımlarla hazırlanır. Uyulması gereken kurallar şöyledir;

Eski tüplü TV'ler * ile izlediğimiz yayın, PAL adıyla geçer ve 726x576 çözünürlük değerlerine sahiptir. Plazma TV, LCD ve Led TV'lerde kullanılan HD yayın formatı ise 1920x1080 çözünürlüğündedir. Her iki yayın türü için iki ayrı çözünürlükte bant reklamı hazırlamanız beklenir.

Yaptığınız tasarımın hangi çözünürlük olursa olsun ekranın %20'sini aşmaması istenir. Yani yatay düzlemde ekranın hepsini kullanabilirsiniz ama tasarımın yüksekliği dikey düzlemde HD için 216 piksel, PAL için 115 piksel olmalıdır.

Ekranın kullanmadığınız bölümleri için bir arka plan ayarlamalı ve buna da yine kanalın belirlediği bir renk değerini atamanız gerekir. Buna key rengi denir. Genellikle tam yeşil değeri vermenizi isterler. Böylece kanal bu rengi çalışmanızdan siler ve kendi yayın akışının üzerine bindirebilir. Renk seçiminde key renginin çalışmanızın içinde geçmemesi önemlidir. Yoksa sadece arka plan değil, çalışmanızın da key rengi geçen kısımları silinecektir. R: 0, G: 255, B: 0 veya #00FF00 kodlamasıyla tam yeşil renge ulaşabilirsiniz.

Bugün itibarıyla izin verilen maksimum süre 8 saniyedir. Bu süre reklamın ekranda görüneceği net süredir. Bundan az olabilir ama geçemez. Ancak kanallar sizden genellikle 3 saniye sadece arka plan, sonra reklamınızın olduğu bölüm ve tekrar 3 saniye kadar sadece arka plan bırakmanızı bekler.

Ayrıca çıktı formatı olarak da genellikle mpeg-4, mov veya targa gibi görüntü formatları istenebilir. Çalışacağınız yazılımın bu çıktıları üretebileceğinden emin olduktan sonra çalışmaya başlamak akıllıca olur.