Breaking Bad

Anlam Ayrımı Bulunmuyor.

2016 yılında @freeman tarafından açılan bu başlık 6 entry ile zenginleşti ve 1603 defa ziyaret edildi.

En iyi suç dizileri içinde üst sıralara oynamış, Amerikan yapımı bir dizidir. 5 sezon yayınlanmıştır.

#dizi #breaking bad #tv

Honest Trailers - Breaking Bad
Honest Trailers - Breaking Bad
4 dakikada okunabilir.
Walter White karakteri hakkında biraz tespit kasacağım dizidir.

İçi öfkeyle dolu acımasız bir seri katil kişiliği taşıdığını düşünüyorum. Çünkü neden derseniz dizide kendisini sürekli yumuşak kalpli, kötü yola yaşadığı hayatın zorluğu nedeniyle sapan, kötü şeyler yapacakken zorlanıyormuş gibi gösterilen bir karakter. Bu konu sürekli gözümüze sokulunca kendisinde gizli bir durum mu var diye düşünmemize neden oluyor bu. Örneğin Crazy-8 karakterini öldürmek zorunda olduğunu biliyordu. Ancak dizide bize sürekli öldürmemek için bahane arıyormuş görüntüsü çizdiler. Bence öldürmemek için değil, tam tersine öldürmek için bahane arıyordu. Kırık tabağın eline geçmesi Walt için bulunmaz bir testti. Crazy testi geçemedi ve Walt'a bahaneyi vermiş oldu. Soğuk kanlı biri olduğunu düşünmemize neden olsan ise Walt sürekli kötü işler yaptıktan sonra dikkat ederseniz çok rahat olabiliyor. Herhangi bir sorumluluk duymuyor ve tamamen unutmuş gibi davranabiliyor. Sanki az önceki cinayeti o işlememiş gibi. Walt bence sadece gençken kaçırdığı büyük fırsatları, reddetmeseydi sahip olabileceği hayatı düşünerek hırçınlaşan bir canavara dönüşmüş. Gençliğinde bile maddiyatçı, ruhani şeylere, sevgiye açık biri değil. Hatırlarsanız Gretchen ile insan kimyasını analiz ettikleri sahnede miktarı % 100'e tamamlayamıyorlar ve Gretchen noksan kısmın ruh olabileceğini teklif ediyor. Walt ise "burada sadece kimya konuşuyoruz" diyor. Haklı bir yanıt belki ama bize anlattığı şey önemli. Aşağıdaki görüntü örneğin.


Walt un kişiliği hakkında ipucu taşır nitelikte. Kim bir üst geçide çıkıp otomobillerden oluşan bir manzara seyreder ki? Daha etkileyici hoş manzaralar olan bir yer pekala bulabilirdi. Bence köprü üstünde olmak Walt un içinde eksikliğini hissettiği en büyük olmak, üstünlük kurmak, en başarılı olmak gibi arzularını hissetmesini sağlıyordu. Bütün o insanların, farklı hayatların altından akıp gitmesi, Walt'a bu arzularını tatmin etmede fayda sağlıyor olabilir. Aşağıdaki görüntü örneğin.


Burada Walt az önce kanser olduğunu tüm ailesine açıklamıştır. Dediğim gibi Walt birilerine bağlı kalmayı, onların yardımına muhtaç yaşamayı sevmeyen biri. Hatta öyle ki öldükten sonra bile buna razı olamıyor. Hank kendisine bir şey olursa ailesiyle ilgileneceğini söylediğinde yüzünün aldığı hal bu şekildeydi. Sanki "bakın görüyor musunuz? İşte birazdan yapacaklarımın sebebi bu" der gibi. Dizilerde veya filmlerde oyuncular kameraya çok nadir bakar. Walt un kameraya bakmasının bir anlamı olsa gerek.


Burada mesela, Tuco Salamanca kendi adamını döverek öldürürken Heisenberg'in şaşkınlığı görülmeye değer. Ben bu sahnede Tuco yu Walter ın içinde beslediği yaratığın vücut bulmuş hali olarak hayal etmeyi seviyorum. Senaryonun takdir toplayan asıl yönü bence bu. Her oyuncu aslında Walt un bünyesinde barındırdığı bir ruh hali. Ya da Walt un yaptıklarını, çeşitli şekilde ve yoğunlukta herkes hayatında yapıyor aslında. Walt'u efsaneleştiren ve hemen benimsememizi sağlayan da bu. Bizden biri olması. İşte dizinin asıl övgüye değer yönü budur bence.
(bkz: cow house)
Los Pollos Hermanos yeniden açılmış. Galiba Better Call Soul dizisi için açıldı, açıklama şöyle;

Los Pollos Hermanos is now open! Come see us at the corner of 5th and Colorado in Austin to try Gus Fring's famous curly fries!


Paylaşım burada.
1 dakikada okunabilir.
Bu karede Jesse Pinkman ve trenler görünüyor. Sezon 2, bölüm 6. Jesse'nin tren soygunu ile ilgili o parlak fikri ortaya atması 3 yıl sonraki 5. sezon 5. bölümde gerçekleşecek. Arada tam 37 bölüm var.

Kim bilir belki de görüntüdeki tren ileride soyacakları trendir, hatta tankerlerden birinde metilamin vardır. Hatta diğer vagonlarda da boru taşınıyor olması belki bir subliminal mesajdır. Kafamda deli sorular...

Resmen "biz senaryo yazınca böyle yazarız" demişler.

Aferin!
2 dakikada okunabilir.
Bildiğimiz gibi Breaking Bad, bıçkın avukat Soul Goodman sayesinde içinden Better Call Soul adında bir dizi daha çıkarmıştı. Yeni düşen bir habere göre dizide Gus Fring karakteri uzun bir aradan sonra tekrar karşımıza çıkacakmış. Hatta dizi daha yayına girmeden önce Walter White ve Jesse Pinkman da yeniden karşımıza çıkabilir demişlerdi ki bu henüz gerçekleşmedi. Bu haberin bu başlıkta işi ne diyebilirsiniz. Durun haberin devamı var. Yapımcı ekibin açıklamasına göre Gus Fring için de bir spin off çekilebilirmiş. Kesinlikle böyle bir şey yapılmalı. O cephede çok fazla birikmiş ve cevapsız bekleyen soru var. Geçmişini çok az biliyoruz, Lidia ile olan tanışıklığı, sınırın kuzeyinde kurduğu o kapsamlı düzeni nasıl başardığı, öldürme olayından sonra kartelle nasıl bir anlaşma sağladığı ve Madrigal ile nasıl bir iş birliği içinde olduğu vs. hep soru işareti bunlar.

Aslında şöyle bir bakınca Walt için de bir dizi çekilebilir. Sonuçta Grey Matter Technologies'ı ve Gretchen'i neden terk ettiğini bilmiyoruz. Bir sürü soru işareti var. Ayrıca Bryan Cranston yaşlanıyor arkadaş. Adam boş boş oturuyor, efsanevi oyunculuğu her geçen gün bizden uzaklaşıp toprağa daha çok yaklaşıyor. Sinemada sineği sıkıp yağını nemlendirici diye kullanmayı biliyorsunuz. Kullansanıza ulan işte adamı. Bu halkın taleplerine daha ne kadar kulak tıkayacaksınız acaba?