Css

Anlam Ayrımı Bulunmuyor.

2019 yılında @freeman tarafından açılan bu başlık 1 entry ile zenginleşti ve 68 defa ziyaret edildi.

Fotoğraflar

Fotoğraf yüklenmemiş.

2 dakikada okunabilir.
Cascade Style Sheet sözcüklerinin baş harflerinden oluşan bir biçimlendirme standardıdır.

Bir web sayfasını * XML tabanlı bir işaretleme standardı olan HTML kodları oluşturur. HTML bir standarttır ve içinde yüzlerce bileşen tanımlanmıştır. Browser'lar da bu bileşenleri ekrana çizmekle görevlidir. Ancak elbette bir bileşeni ekrana çizmek yeterli değildir. Bu çizimlere biraz da karakter katabilmemiz gerekir. HTML bunu kendi içinde yapabilecek kabiliyete sahip olsa da bu ek görevi yerine getirmek için HTML çalışma alanını kullanmak bize kargaşadan başka bir şey kazandırmayacaktır. Bir problemi ne kadar küçük parçalara bölerseniz bu parçaları çözmeniz ve dolayısıyla nihai bir çözüme ulaşmanız o kadar kolaylaşacaktır. Bu prensipten yola çıkarak mühendislik bir çalışmadan bekleneceği üzere ekrana çizilen bileşenleri biçimlendirme görevi ayrı bir işaretleme, kataloglama standardına devredildi. Yani CSS'e.

CSS de tıpkı HTML gibi bir işaretleme sistemidir. Programlama dili olarak değerlendirilemez. 2 ana özelliği vardır;

1- Seçiciler


Bir web sayfasının css kodlarını ayrı bir dosyada tutup dökümana yine html kullanarak dahil edebiliriz. Bu durumda css dosyası içinden html bileşenlerine erişebilmemiz gerekir. Böylece bu bileşenlerin biçimlerini ayrı bir dosyadan düzenleyebiliriz. Bu erişim imkanını bize seçiciler verir.

2- Özellikler


Bir web sayfasındaki HTML bileşenlere, ayrı bir dosya olduğu halde seçiciler sayesinde ulaşabildiğimize göre ulaştığımız bu bileşenlere biçim verebilmemizi sağlayan bir söz dizimi gerekir. CSS standardında bunu süslü parantez işaretleri arasına "özellik: değer;" söz dizimini kullanarak yapabiliriz.

Basit bir örnek;

body p { color: red; font-size: 16px }