Elektrik

Anlam Ayrımı Bulunmuyor.

2019 yılında @freeman tarafından açılan bu başlık 1 entry ile zenginleşti ve 81 defa ziyaret edildi.

Fotoğraflar

Fotoğraf yüklenmemiş.

1 dakikada okunabilir.
Elektron adı verilen atom altı parçacıkların, son elektron yörüngesine pek sözü geçmeyen atomlar * üzerinde bir atomdan diğerine bağ kurmak arzusuyla savrulup durmasıdır. Fizik biliminin konusudur.

Elektrik olgusu, elektronlar sayesinde var olabildiği için elektronlara has ölçütler elektrikte de kendini belli eder. Mesela bir elektrik akışında ne kadar çok elektron mevcutsa, o elektrik akımının yoğunluğu da o kadar fazla olacaktır. Dolayısıyla o elektriksel akışın iş yapma yeteneği de o kadar fazla olur. Elektrikteki bu iş yapma yeteneğine amper adı verilir. Yani özetle doğada miktar önemlidir.

Doğada miktar kadar önemli bir başka şey daha varsa o da hızdır ki elektronların da bir hızı vardır. Bir elektrik akışına katılan elektronların hızı ne kadar yüksekse o akımın engelleri aşma yeteneği de bir o kadar artar. Tıpkı bir otomobilin hızından bahsederken aslında o aracın a ve b noktası arasını aşabildiği süre kastediliyorsa elektronların hızı da aynen böyledir. Makro dünyada hız metre/sn olarak ifade edilebiliyorken elektronların dünyasında bu hız volt ile ifade edilir. İki nokta arasındaki potansiyel farkın miktarını söylemektedir. Elektrik akışını su akışına benzetecek olursak suyun tazyiki gibi düşünebiliriz.