Superfetch

Anlam Ayrımı Bulunmuyor.

2020 yılında @freeman tarafından açılan bu başlık 1 entry ile zenginleşti ve 18 defa ziyaret edildi.

2 dakikada okunabilir.
Microsoft'un işletim sistemlerine windows vista sürümüyle beraber getirdiği iyileştirme aracı. Microsoft, "Hızlı Getir" olarak Türkçeleştirmeyi tercih etmiş. "sysmain" olarak geçtiği de oluyor. Aslen Linux sistemlerde ortaya çıkmıştır.

Görevi sizin sık çalıştırdığınız programlara göre bir liste oluşturup bu programları sonradan çalışmıyor olsalar bile RAM belleğe yerleştirmek. Böylece normalde örneğin 10 saniyede açılan bir programı açtığınızda 3-4 saniye gibi bir sürede açılabiliyor.

Bunun yanında bazı dezavantajları da var. Mesela ilk sistem açılışında bu programları belleğe aktarmak için yoğun biçimde disk ve işlemci kullanımına neden olarak sistemine göre 5-10 dakika arasında sıkıntılı bir süreç yaşatabilir.

SSD disk kullanıyorsanız bu servisi kapatabilirsiniz çünkü bu disklerde rastgele erişim süresi ve okuma hızları yeterince hızlı olduğu için programlarınız zaten hızlıca açılacağından bir de ram belleğe taşınmasına gerek duymazsınız.

Kapatmak için;
  1. Başlat menüsüne * sağ tık / çalıştır seçeneğine tıklayın
  2. Açılan pencere içine regedit yazıp tamam butonuna tıklayın
  3. Açılan programın üst tarafında menünün hemen altında bulunan adres çubuğuna şu ifadeyi yapıştırıp enter tuşuna basın; HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\Control\Session Manager\Memory Management\PrefetchParameters
  4. Programın sağ tarafındaki bölmede EnablePrefetcher seçeneğine sağ tıklayıp değiştir seçeneğine tıklayın
  5. Açılan pencerede "Değer Verisi" yazan giriş alanına 0 girip tamam butonuna tıklayın.


Bilgisayarı yeniden başlattığınızda servis kapanmış olacak.