Biliyon.net

Anlam Ayrımı Bulunmuyor.

2016 yılında @biliyon tarafından açılan bu başlık 3 entry ile zenginleşti ve 629 defa ziyaret edildi.

3 dakikada okunabilir.
Yeni nesil sosyal medya sitesidir.

Bu sitenin içeriğini kullananlar oluşturur. Rakip binlerce siteden bizi ayıran en önemli fark, bilgiye verdiğimiz öncelik.

Günümüzde bilgiye erişim ve sesimizi duyurabilme kapasitemiz gerçekten inanılmaz. Bu hız zaman içinde kalitesiz bilginin internette çoğalmasına neden oldu, oluyor. Bunu, Dünya çapında kullanıcısı olan sosyal ağ siteleri de yaşıyor, yerel portallar da yaşıyor.

İnsanlar gün geçtikçe bilinçleniyor ve değerli bilgiye olan ihtiyacımız artıyor. Ancak bu ihtiyaca çözüm üretildiğini göremiyoruz. İnsanlığın ürettiği bilgiyi elinde tutan 3-5 kuruluş "akarken doldurma" peşinde olduğu için kullanıcılarını saçma şeylerle taciz halindeler. Her gün onca bilgi üretiyoruz ama kimsenin ana sayfası tam istediği gibi değil. Her gün onca önemli şey gözümüzden kaçıyor.

Sosyal olma arzumuz kolektif bir birey ortaya çıkardı. Bu ortak birey neyi beğeniyorsa hepimiz onu beğenmek zorunda kalıyoruz. Bu birey kimi alkışlıyorsa önümüze o geliyor. Hepimiz bir masa etrafına oturmuş, önümüze getirilen bilgiyi tüketmek için şartlanmış biçimde bekleyen kalabalık bir arkadaş topluluğu gibiyiz. Renkler ve zevkler tartışılmaz anlayışından ayrılıp grupla hareket etme, ortak zevk ve anlayış üzerinden prim yapma peşine düştük. Bizce internet trollerini bizim bu yönelişimiz meydana getirdi. Bu arada gerçekten önemli şeyler sırf eğlenceli olmadıkları için gözümüzden kaçıyordu. Biz o sırada "insan içindeydik". Başkaları ne der modundaydık.

Hedefi sosyalleştirmek olan siteler işini çok iyi yaptı, herkes ilkokul arkadaşını buldu, herkes fanatiği olduğu oyuncuyla, pop starla anlık chat yaptı. Bundaki başarıya sözümüz yok, ancak tebrik edebiliriz. Ancak elbette bu bize yetmeyecek, fazlasını isteyecektik. Kendileri de bunu fark etmiş olacaklar ki böyle sosyal platformların önüne "medya" sözcüğü getirmek zorunda olduklarını anladılar. Artık sosyal alanlarda bir bilgi paylaşma furyası böylece başlıyordu.

İşte bu konuda bir fark yaratmak istiyoruz. Amacımız sizi sosyalleştirmek değil. Arkadaşınızı bulmayı da garanti edemeyiz. Belki yeni arkadaşlıklar kurabilirsiniz size kalmış ama görevimiz bu da değil.

Biz bilgiyi sosyalleştirmek istiyoruz.

Bunu yapmak için çeşitli fikirlerimiz var. Bunlardan bazılarının üzerinde çalışıyoruz, bazıları geliştirme aşamasında.

Şu anda bakınca * diğer sitelerden pek farkımız olmadığını düşünebilirsiniz. Haksız değilsiniz, öyleyiz. Sitemize üye olup başlıklar açabilir, gönderi paylaşmaya başlayabilirsiniz * . Bütün temel özelliklere sahibiz.

Ancak geliştirme işlemlerimiz devam ediyor. Bilgiyi nasıl ön plana alırız, size aradığınızı nasıl buluruz bunu biliyoruz. Yakında sizi gerçekten şaşırtacak özellikler sunacağız ve gururla ilan ediyoruz.

Daha detaylı "biz kimiz" odaklı bir duyurumuz daha var ve adına biliyon.net manifestosu diyoruz. Bu yazının devamı niteliğindedir. Bizi tanımak için bir göz atmanızı tavsiye ederiz.

Ayrıca gönderi biçimlendirme nasıl yapılır onu da anlattık. Kendimiz yaptık diye demiyoruz, hakikaten aşmış özelliklerimiz var fikir edinmek için bir incelersiniz.