Kanser

Anlam Ayrımı Bulunmuyor.

2021 yılında @freeman tarafından açılan bu başlık 1 entry ile zenginleşti ve 1032 defa ziyaret edildi.

4 dakikada okunabilir.

BioNTech şirketinin BNT111 ikinci faz kanser aşısı, ilerlemiş cilt kanserleri * üzerinde denenmeye başlandı.

BioNTech'in mRNA tabanlı ikinci faz kanser aşısı Libtayo * ile beraber, üçüncü veya dördüncü evreye gelmiş ameliyat edilemez durumdaki kanser hastalarının tedavisinde kullanıldı.

Açık etiketli * , rastgele yapılan çalışmalar, Libtayo ile kombinasyon halinde BNT111'in etkinliğini, tolere edilebilirliğini ve güvenliğini değerlendirmeyi hedefliyor. 120 hasta izlenecek ve uygulanan ilaçların hem tek tek hem de kombine etkileri değerlendirilecek.

BNT111, BioNTech'in FixVac platformunun lider ürün adayıdır ve kansere karşı güçlü ve kesin bir bağışıklık tepkisini etkinleştirmek amacıyla mRNA kodlu, tümörle ilişkili antijenlerin sabit bir kombinasyonunu hedefler.

Bu aşı tamamen BioNTech'e aitken, bir anti-PD-1 monoklonal antikoru olan Libtayo ise Regeneron ve Sanofi tarafından ortaklaşa geliştiriliyor.

BNT111, bağışıklığı uyarmak üzere optimize edilmiş ve RNA-lipopleks formülasyonu olarak uygulanan, kansere özgü tam olarak dört adet antijeni hedefleyen, damar yoluyla verilen terapötik bir kanser aşısı adayıdır. BioNTech


Firmaya göre, hastalardaki melanomların %90'ından fazlası, BNT11'de kodlanmış tümörle ilişkili dört antijenden en az birine sahiptir; NY-ESO-1, MAGE-A3, tirozinaz ve TPTE.

Regeneron ile işbirliği içinde yürütülen BNT111-01 deneme çalışmaları, AB ülkeleri olan İspanya, Almanya, İtalya ve Polonya'nın yanı sıra İngiltere, ABD ve Avustralya'daki düzenleyici otoriteler tarafından incelendi ve onaylandı. İlk dozu alan hasta bir AB vatandaşı oldu.

Çalışmanın birincil hedefi, Libtayo ile kombinasyon halinde BNT111'in genel yanıt oranını değerlendirmek. İkincil hedefi ise uygulanan ilaçların ayrı ayrı genel yanıt oranını, yanıt süresini ve güvenliği içeriyor.

Vizyonumuz, kanser ve bulaşıcı hastalıklara karşı bağışıklık sisteminin gücünü kullanmaktır. mRNA aşılarının Covid-19'u ele alma potansiyelini gösterebildik. Özlem Türeci


BioNTech'in kurucu ortağı ve CMO'su Özlem Türeci "kanserin aynı zamanda mevcut pandemiden bile daha kötü bir küresel sağlık tehdidi olduğunu unutmamalıyız” dedi.

BNT111 şimdiden olumlu bir güvenlik profili gösterdi ve erken klinik değerlendirmelerde elde edilen ön sonuçlar umut verici. Faz II çalışmalarında hasta tedavisinin başlamasıyla birlikte, elde ettiğimiz gerçekçi sonuçlar, bizi, kanser hastalarına fayda sağlaması amacıyla mRNA aşılarının potansiyelini ortaya çıkarmak üzere çalışmalarımıza devam edebilmemizi teşvik ediyor. Özlem Türeci


Bu Faz II denemesi, bir önceki Faz I Lipo-MERIT doz yükleme çalışmasını tolere edebilen, ilerlemiş melanomu bulunan, 89 hastadan elde edilmiş sonuçlara dayanmaktadır. Ek olarak, daha önce bir kontrol noktası inhibitörü ile tedavi edilen 42 metastatik melanom hastasından oluşan bir alt gruptaki Lipo-MERIT çalışmasının etkinlik analizi, BNT111'in hem tek başına hem de anti-PD-1 antikorları ile kombinasyon halindeyken kalıcı bağışıklık yanıtlarının tetiklendiğini göstermiştir. BNT111'in kalıcı objektif bağışıklık tepkileri, tümör antijenine özgü CD4+ ve CD8+ T hücrelerinin aktivasyonu ve güçlü biçimde genişlemesi durumuyla ilişkilendirildi. Bu sonuçlar Nature Dergisinde * Temmuz 2020'de yayınlandı.

BioNTech ayrıca 2021'de iki ek programda daha mRNA aşı ürünü adaylarıyla rastgele Faz II deneme çalışmalarına başlamayı planlıyor.

Kaynak
#bilim #tıp #kanser #aşı #ilaç