Kanalizasyon Suyu Arıtma

Anlam Ayrımı Bulunmuyor.

2016 yılında @gizmagtr tarafından açılan bu başlık 1 entry ile zenginleşti ve 974 defa ziyaret edildi.

4 dakikada okunabilir.

Washington'daki DC Water ile Belçika Ghent Üniversitesinden biyokimyacı ve mikro-biyologlardan oluşan bir ekip pilot bir proje üzerinde yaptıkları ortak bir çalışma sonucunda kanalizasyon sularını arıtmanın daha ekonomik bir yolu bulmuş olabilir. Çalışmayla atık sulardan ısı, biyogaz ve hatta elektrik elde etmeyi ve buradan sağlanan enerjiyle atıkların kendi kendine yetecek şekilde arıtılmasını hedefliyorlar.

Atık su içinde çeşitli organik maddeler bulunuyor. Bunlar banyo ve mutfaklardan gelmekte ve potansiyel bir enerji kaynağı. Atık su arıtımının gerçekten kendi kendine devam etmesini istiyorsanız, organik maddelerin atık sudan ayrılması için etkili bir yol bulmanız gerekiyor. Böylece organik maddelerden biyoenerji üretip, ekstra bir enerjiye ihtiyaç duymadan atık suyu geri dönüştürebilirsiniz.

Halen, çoğu atık su arıtma tesisi, atık suyun içindeki organik kirleticilere, beslenme biçimleri yeniden dizayn edilmiş bakteri, mantar ve protozoa gibi mikroorganizmalar karıştırarak çözüm üretmekte. Bu mikroorganizmalar organik maddeyi yediğinden, daha büyük parçacıkların birikmesine neden olurlar ve dibe çökme kolaylaşır. Böylece sıvı, biraz daha berraklaşır ve moleküler ölçüdeki organik bileşenlerden daha kolay ayrılabilir.

Bu yöntemde "temas dengelemesi" olarak adlandırılan ve mikroorganizmaların tedavisini gerektiren bir yöntem uygulamak gerekir. Organizmaları sonraki atığa koymadan önce mümkün olduğu kadar uzun süre aktif olmasını sağlamak için iki havalandırma tankı kullanmayı gerektiren bir adımdır bu.

Şu anda, kanalizasyon arıtma işlemi, kanalizasyon karışımındaki organik maddenin yüzde 20 ila 30'unu geri kazanabiliyor. Belçika projesinin araştırmacısı Dr. Francis Meerburg, amaçlarının bakterilerin organik materyali yakalama biçimini iyileştirmek olduğunu söyledi.


Meerburg, "Yaklaşımımız benzersiz çünkü temas dengeleme sürecinin yüksek oranlı bir biçimini geliştirmeyi başardık" diyor.

Bakterileri periyodik olarak bir tür oruç tutma rejimiyle aç bırakıyoruz. Ardından atık su ile açlıktan kıvranan, obur durumdaki bakterilerin temas etmesine izin veriyoruz. Böylece bakteriler yemeklerini sindirmeksizin yutuyorlar. Bu sindirilmemiş malzemelerden enerji ve yüksek kaliteli diğer ürünleri toplayabiliyoruz. Sonra yine bakterilerin geri kalanını aç bırakıyoruz. Böylece pis suyu tekrar arıtabiliyoruz. Professor Nico Boon


Bu yeni yöntem, kanalizasyondaki organik maddenin yüzde 55'inden fazlasını kurtarabilir. Mevcut yüzde 20 ila 30'luk oranlar dikkate alındığında bu büyük bir gelişme. Ekibin hesaplamalarına göre, bu oranlar, ekstra enerji olmaksızın kanalizasyon suyunun tamamen arındırılması için yeterli görünüyor.

Profesör Siegfried Vlaeminck bunun, hane halkı için daha düşük su ve elektrik faturası anlamına geldiğini söylüyor. Ayrıca enerjiye daha az bağımlı atık su arıtma tesisleri kurmak da mümkün olacak.

Bir iklim değişikliği sürecindeyiz ve bizim yaptığımız çalışmalar bu süreci durdurmayacak ancak atılan her adım bu süreci biraz daha yavaşlatıyor. Küçük bir karşılaştırma olması açısından: Flandre bölgesinde altı milyon insan yaşıyor. Belediyemizin arıtma tesisi Aquafin'in harcadığı enerji 690.000 evin elektrik kullanımına denk. Nüfusun yüzde 10'undan fazla. Şimdi bu arıtma tesisinin kendi kendine yettiğini düşünün. Bu size atık suların taşıdığı potansiyel hakkında bir fikir verecektir. Professor Siegfried Vlaeminck


Atık su arıtımında daha verimli, uygun fiyatlı ve sürdürülebilir süreçler için piyasada büyük bir talep olduğu açık ve net ortada. İşte tam bu nedenle ekip, çalışmalarına ABD'nin başkentinde bulunan daha büyük ölçekteki bir laboratuvarda devam edecek.

Araştırmacılar şu anda tesisin tam ölçekli su arıtma bölümünün bir kısmında yeni prosesi uygulamak için DC Water * ile işbirliği içindeler. Bir sonraki adım, sürecin büyük ölçekte daha verimli atık su arıtmasına nasıl yardımcı olabileceğini değerlendirmek.

Kaynak: Ghent Üniversitesi

#bilim #kimya #enerji #geri dönüşüm #çevre