Başlık Yazım Teknikleri

Anlam Ayrımı Bulunmuyor.

2016 yılında @biliyon tarafından açılan bu başlık 3 entry ile zenginleşti ve 1758 defa ziyaret edildi.

3 dakikada okunabilir.
biliyon.net için önemi büyük olan bir konudur çünkü biliyon.net, özünde bir başlık sitesidir.

Biz inanıyoruz ki, çevremizde her an gerçekleşmekte olan olayların tamamını, konuyu özetleyen bir başlık altına almak mümkündür ve bu, olayları sınıflandırmak için oldukça pratik bir yöntemdir.

Bu yazıda biliyon.net üzerinde ne şekilde başlık açılmalı, nasıl bir format, desen izlenmeli, örnekler üzerinden açıklamak istiyoruz.

Bir tane örnek olay belirleyelim ve bu olay için hangi başlıklar olmaz, hangileri olur bir bakalım.

Örneğin nüfus müdürlüğünde yazım memurları, bazen insanların ad ve soyadlarında bir veya iki harfi yanlış yazabiliyor ve tuhaf, sık rastlanmayan ad soyad kombinasyonlarına neden olabiliyorlar.

Yukarıdaki örnek olay hakkında bilgi, tecrübe veya bazı görüşlerimiz var ve bunları biliyon.net üzerinde paylaşmak istiyoruz diyelim: açabileceğimiz başlıklar şöyle olabilir;

75 Karakter Harf Sınırı

Öncelikle başlık, 75 harften fazla olmamalı. Bize yeterli bir sayı gibi geldi. Zaten uzadıkça başlık, vasfını yitirecektir.

DOĞRUSU


Nüfus Memurlarının Ad ve Soyadları Yanlış Yazması

Böyle bir başlık oluşturarak, nüfus memurların yanlış yazma eylemine değinmek, sebeplerinden ve sonuçlarından bahsetmek mümkün.

Nüfus Müdürlüğünde Ad ve Soyadları Yanlış Yazan Memur

Bu başlıkta yanlış yazım işini yapan bütün memurlar yerine anonim * bir memuru baz alıp bu memur hakkındaki düşüncelerimizi yazabiliriz.

Nüfusta Adı Yanlış Yazılan Vatandaş

Bu başlıkta ise ne nüfus müdürlüğü ne de orada çalışan memurlar değil, ismi yanlış yazılan vatandaş ile ilgili görüşlerimizi yazmalıyız. Aslında şöyle bir bakınca, hatalı yazım işini yapan nüfus memurları ile ilgili bir kaç söz söyleyebiliriz gibi dursa da, bilginin anlamlı biçimde tasnif edilebilmesi için, memurlar ile ilgili olan görüşlerimizi 2. örnekteki başlığa yazmak yerinde olacaktır.

Vatandaşın Adını Yanlış Yazan Memurun O An Aklından Geçenler

Böyle hedefi belli bir başlığa yazılabilecek çok şey yok aslında. Neden bahsedildiği net biçimde belli. Bu başlığa, bir nüfus memurunun aklından ne geçebilir, biraz da hayal gücümüzü kullanarak düşündüklerimizi yazabileceğimiz bir başlık örneği.

Nüfus Memurları Neden Sık Sık Hata Yapar

Bu başlık diğerlerinden farklı olarak bir soru sormakta. Sorun değil, cevap biçiminde gönderiler yazılabilir.

YANLIŞI


Neden Nüfus Memurlarının Sürekli Hata YapmasıBu başlık başlık devriktir, doğrusu şöyle yazılmalıydı;

Neden Nüfus Memurları Sürekli Hata Yapar