Cosmos, Galaksi Ve Güneş Sistemi Büyüklük Sıralaması

Anlam Ayrımı Bulunmuyor.

2017 yılında @freeman tarafından açılan bu başlık 1 entry ile zenginleşti ve 6657 defa ziyaret edildi.

2 dakikada okunabilir.
Yanıtı sıkça merak edilen ve bilgi için internette başvurulan bir sorudur. Cosmos, galaksi ve Güneş Sistemi hangisi daha büyüktür sorusunun cevabını verelim.

Öncelike tüm bunlar ne demek sırayla açıklayıp gidersek anlaması daha kolay olur.

Kozmos


Kozmos evren, kainat anlamına gelen yabancı kökenli bir sözcüktür. Görebildiğimiz veya göremesek bile deneysel veya teorik olarak varlığına dair işaretler bulunan bütün maddesel alanı ve bu maddeyi içine alan boşluğun tamamını ifade eder. Bu yüzden de adı geçen tanımlar içinde bugün bilebildiğimiz en geniş ölçek budur. Bir teoriye göre evrenler de tıpkı sabun köpükleri gibi başka evrenlerden meydana gelen bir üst uzayda bulunuyor olabilir ancak bu teoriyi destekleyen somut herhangi bir kanıt yok. Bu yüzden bildiğimiz en geniş ölçek Kozmos. Şimdilik.

Süper Küme


Süper küme adı verilen yapılar galaksi topluluklarıdır. Örneğin bizim galaksimiz olan Samanyolu ve yakın komşu galaksimiz olan Andromeda, Başak Süper Kümesi adı verilen bir galaksiler grubu içindedir.

Galaksi


Galaksiler yıldız kümeleridir. Örneğin bizim de içinde bulunduğumuz Samanyolu Galaksisi veya yakın bir komşumuz olan Andromeda Galaksisi gibi. Ortalama büyüklükteki bir galakside en az 100 milyar yıldız ve bundan çok daha fazla gezegen olduğu tahmin ediliyor.

Güneş Sistemi


Bir veya bir kaç yıldız ile birlikte etrafında dönen bir kaç gezegen, uydu ve meteorların oluşturduğu sistemlere yıldız sistemi deniyor. Bu yıldızın bir adı varsa o zaman o ismin sistemi olmuş oluyor, tıpkı Güneş Sistemi gibi. Samanyolu galaksisinde 100 milyara yakın bizimkine benzer yıldız sistemi olduğu düşünülüyor. Yani kısaca Güneş sistemi de galaksiden daha küçük bir alanı ifade ediyor.

Kozmos > Süper Küme > Galaksi > Güneş Sistemi şeklinde büyükten küçüğe bir sıralama yapabiliriz.

Daha fazla detaylı bilgi için cosmos: a spacetime odyssey/#101 belgeseline bakılabilir.