Başlık Yazım Teknikleri

Anlam Ayrımı Bulunmuyor.

2016 yılında @biliyon tarafından açılan bu başlık 3 entry ile zenginleşti ve 1758 defa ziyaret edildi.

2 dakikada okunabilir.
Türkçe'de yerleşik karşılığı olan kelimeler Türkçe olarak yazılmalı. Mesela America, Canada değil, Amerika, Kanada kullanılmalı. Çünkü böyle genel sözcükler bir şekilde dilimize uyarlanmış durumda.

Ama örneğin Melbourne sözcüğü de bilindik genel bir yer adı olduğu halde dilimizde "Melbörn" biçiminde bir çevirisi yok. Bugüne kadar böyle yazan görülmemiştir. Bu şekilde Türkçe çevirisi olmayan sözcükler kendi dilinde nasıl yazılıyorsa öyle yazılmalıdır.

Yani tek kıstas sözcüğün bize özel bir yazılışı varsa önceliği hep Türkçe'mize vermeliyiz. Özel bir yazımı yoksa, sözcük kendi dilinde nasıl yazılıyorsa başlık oluştururken o şekilde yazabiliriz.

Popüler yabancı sözcüklerin (örneğin Gangnam Style) kendi dilinde başlığı açılabileceği gibi Türkçe çevirisinin başlığı da ayrıca açılabilir. Sonuçta her ikisi ayrı bir tez konusu olabilirler.

21 Aralık 2016 ekleme

Filmlerin başlığı kendi orijinal dilinde açılmalıdır. Film için ana başlık orijinal dilinde açılan başlıktır. Entry'ler burada bulunmalıdır ancak en başta belirlediğimiz kuralı hatırlarsak bir film eğer Türkiye'de gösterime girmişse ve Türkçe bir isim kullanılmışsa filmin bu isimle de bulunabilmesini sağlamak için Türkçe başlığı da açılabilir. İçerik girilmeden orijinal isimle açılan başlığa bağımsız bakınız verilerek yönlendirme yapılmalıdır. Bu konu elbette zorunlu değil. Sadece filmin orijinal dilinde başlığını açıp entry girmeniz de yeterli olacak.