Javascript

Anlam Ayrımı Bulunmuyor.

2016 yılında @biliyon tarafından açılan bu başlık 5 entry ile zenginleşti ve 221 defa ziyaret edildi.

Fotoğraflar

Hepsini göster
1 dakikada okunabilir.

İnternet tarayıcı yazılımların çalıştırabildiği, kullanıcı hareketlerine anlık tepkiler veren web sayfaları * kodlamak için kullanılan bir betik programlama dilidir. Yazım biçimi c tabanlı dillere benzer.

javascript olay güdümlü, asenkron bir dildir. Bu özellikleri sayesinde bir çok alanda tercih edilir olmuştur.


Piyasaya çıktığında yukarıdaki amaçlarla kullanılıyor olsa da Google'ın, chromium projesi kapsamında açık kaynaklı olarak geliştirdiği v8 javascript motoru * sahneye çıkınca javascript, piyasa oyuncusu olmayı başardı.

Şuan sektörde v8 ve javascript ikilisini kullanan, Node.js ve MongoDB gibi büyük projelerin yanında daha bir çok irili ufaklı projede javascript tercih ediliyor.
Klasik javascript her ne kadar "her şey bir nesne" yaklaşımına sahip olsa da aslında nesne tabanlı programlamanın gereklerinden olan çok biçimlilik, kalıtım gibi özelliklerden çoğuna sahip değildi. ECMAScript standartlarını izleyen bir dil olan javascript artık yeni sürümleriyle birlikte bu noksanlarından da kurtulmakta, tam teşekküllü bir dil olma yolunda hızla ilerlemektedir.
1 dakikada okunabilir.
Infinity adında bir sabit bulundurur.

Uygulamanız içinde sonsuza giden bir sayısal değeriniz varsa bu sabitle temsil edebiliyorsunuz. En güzel örneği stream edilen ses kaynaklarıdır. Bildiğimiz internet radyosu işte. Bu kaynakları bir Audio nesnesine verip çalacak olursanız ilgili audio nesnesinin duration değeri Infinite sabitine eşit olacaktır. Yani radyolar teorik olarak sonsuza kadar çalabilir, bir uzunluğu olmak zorunda değil.

Sonsuz deyince miktar bakımından hatırı sayılır bir çokluk aklımıza gelir ancak matematik derslerinden hatırlarsanız eksi sonsuz denen bir kavram da vardır. Bunu karşılamak için de -Infinity yazarak eksi sonsuza giden şeyleri temsil edebiliriz.

#programlama #javascript
1 dakikada okunabilir.
Infinity + Infinity > 1 // true Infinity - Infinity < 1 // false
değer üretir. İkincisi hatalı çalışıyor gibi görünür ama doğrudur çünkü artı sonsuzdan sonsuzu * çıkartırsan mantıken ikisi birbirini götürür sıfırlar ve geriye ne kalır o da belli değildir anca felsefe açıklar felsefenin de tam olarak bir şeye cevap ürettiğini hiç görmedim anca goy goy kafa ütüle. Yılan oyunu yazayım diyen sivilceli bir garibanken filozof olup çıkıverirsin. Zaten javascript de bu işlem için false der geçer. yani "ne biliyim ben amk false işte, kurcalama" manasında.

ama;
-Infinity - Infinity < 1 // true
değerini verir. Eksi sonsuzdan sonsuzluğu çıkarırsan yine eksi sonsuz değer elde edersin dolayısıyla bunun rahatlıkla 1'den küçük olduğunu iddia edebiliriz.

#programlama #javascript #infinity
2 dakikada okunabilir.
Infinity sabiti 1e309 sayısı kadardır. Yani 1 ve yanında 309 tane sıfır olan sayı. Sonuç olarak sonsuzluk o kadar da sonsuz değildir ama javascript evreni içinde * bu sayı ve sonrası javascript için değersizdir dolayısıyla js buna kısaca Infinity der geçer. Zaten o kadar büyük sayılarla çalışıp da hayatın sırrını mı çözeceksiniz? Hadi bu kabiliyetiniz var bunu javascriptle mi yapacaksınız anlamında bir tanımlamadır. Yani js çapını çevresini bilen bir dildir. evet.

edit

Peki örtmenim bu günlük hayatta bir işimize yarayacak mı bari diyenlerdenseniz cevap evet. Infinity sabitini export edemeyeceğiniz durumlarda işe yarar bir bilgidir. Mesela bir dosyaya JSON çıktı almanız gerekebilir ve bu verinin içinde bir yerde de Infinity bir değer olabilir. Javascript içinde yerleşik bulunan JSON.stringify dönüştürücü metodu, bu tür sabitleri işleyip de çıktıya dahil etmez. Null veya farklı değerlerle geçiştirir. Haliyle bilgi kaybına neden olur. Infinity yerine 1e308 sayısı ise JSON içinde saklanabilir. Bu sayıyı gördüğünüz yerde infinity dönüşümünü yapmak elbette yine size kalıyor ancak bilgi kaybetmektense tercih edilebilir bir yöntem. Ha bunlarla uğraşmak yerine kendinize bir stringify metodu da yazabilirsiniz ve sabittir, efendime söyleyeyim sınıflardır serialize ede ede, sıka sıka ilerleyen bir şey de yazabilirsiniz ve böyle konulara tasalanmak yerine keyfinize bakarsınız o da ayrı konu.