Javascript

Anlam Ayrımı Bulunmuyor.

2016 yılında @biliyon tarafından açılan bu başlık 3 entry ile zenginleşti ve 166 defa ziyaret edildi.

1 dakikada okunabilir.

İnternet tarayıcı yazılımların çalıştırabildiği, kullanıcı hareketlerine anlık tepkiler veren web sayfaları * kodlamak için kullanılan bir betik programlama dilidir. Yazım biçimi c tabanlı dillere benzer.

javascript olay güdümlü, asenkron bir dildir. Bu özellikleri sayesinde bir çok alanda tercih edilir olmuştur.


Piyasaya çıktığında yukarıdaki amaçlarla kullanılıyor olsa da Google'ın, chromium projesi kapsamında açık kaynaklı olarak geliştirdiği v8 javascript motoru * sahneye çıkınca javascript, piyasa oyuncusu olmayı başardı.

Şuan sektörde v8 ve javascript ikilisini kullanan, Node.js ve MongoDB gibi büyük projelerin yanında daha bir çok irili ufaklı projede javascript tercih ediliyor.
Klasik javascript her ne kadar "her şey bir nesne" yaklaşımına sahip olsa da aslında nesne tabanlı programlamanın gereklerinden olan çok biçimlilik, kalıtım gibi özelliklerden çoğuna sahip değildi. ECMAScript standartlarını izleyen bir dil olan javascript artık yeni sürümleriyle birlikte bu noksanlarından da kurtulmakta, tam teşekküllü bir dil olma yolunda hızla ilerlemektedir.
1 dakikada okunabilir.
Infinity adında bir sabit bulundurur.

Uygulamanız içinde sonsuza giden bir sayısal değeriniz varsa bu sabitle temsil edebiliyorsunuz. En güzel örneği stream edilen ses kaynaklarıdır. Bildiğimiz internet radyosu işte. Bu kaynakları bir Audio nesnesine verip çalacak olursanız ilgili audio nesnesinin duration değeri Infinite sabitine eşit olacaktır. Yani radyolar teorik olarak sonsuza kadar çalabilir, bir uzunluğu olmak zorunda değil.

Sonsuz deyince miktar bakımından hatırı sayılır bir çokluk aklımıza gelir ancak matematik derslerinden hatırlarsanız eksi sonsuz denen bir kavram da vardır. Bunu karşılamak için de -Infinity yazarak eksi sonsuza giden şeyleri temsil edebiliriz.

#programlama #javascript