Markdown

Anlam Ayrımı Bulunmuyor.

2020 yılında @freeman tarafından açılan bu başlık 1 entry ile zenginleşti ve 15 defa ziyaret edildi.

Fotoğraflar

Hepsini göster
1 dakikada okunabilir.

2004 yılında John Gruber tarafından geliştirilen düz yazıları biçimlendirme söz dizimidir. Bunu yapmak için bir takım sembolleri sistemli bir şekilde kullanmak icap eder.

Örneğin bir sözcüğü kalın yazalım.
Önemli bir sözüğü ** kalın ** yazabilirim.

Gördüğünüz üzere örneği yerleştirdiğim kod alanı, kalın harfler desteklemeyen düz yazı ortamı olduğundan yazdığım yazı elbette kalın olmadı ancak etrafındaki işaretlerle yine de dikkat çekici bir biçim kazandı mı? Evet.

Peki bitti mi? Bitmez. Bu işaretlemelerin bir güzelliği daha var. Bilgisayar ortamında bu işaretlemeler bazı işlemlere tabi tutularak gerçekten de kalın olması gereken bölümler kalın yapılabilir. Böylece siz bir tane yazı yazarsınız. Bunu ister tutup yazıcı ile kağıda basarsınız ister kindle gibi e-okuyucu cihazlarda görüntülersiniz, isterseniz bir web sayfasına blog yazısı olarak gönderirsiniz. Bir kez yazarak her ortamda işlev gösteren bir yazı üretmiş olursunuz.

Sadece kalın yazı değil, italik, başlıklar, yatay çizgiler, alıntı blokları, kod blokları, linkler, fotoğraf linkleri gibi bir sürü şeyi işaretlemenizi sağlayan biçimlendirici standartlar belirlenmiş.

#yazılım