PHP

Anlam Ayrımı Bulunmuyor.

2016 yılında @freeman tarafından açılan bu başlık 2 entry ile zenginleşti ve 273 defa ziyaret edildi.

Fotoğraflar

Hepsini göster
1 dakikada okunabilir.

Sunucu tarafında çalışan, betik programlama dilidir.

Resmi web sitesinde kendini şu sözlerle ifade eder;

PHP -açılımı PHP: Hypertext Preprocessor- geniş bir kitle tarafından kullanılan, özellikle sanal yöreler üzerinde geliştirme için tasarlanmış HTML içine gömülebilen bir betik dilidir.


Yani kısacası PHP açılımı Hypertext Preprocessor şeklindedir. Türkçe ifade etmek gerekirse PHP bir hiper metin ön işlemcisidir.

Tabii bundan bir şey anlamak zor. Daha anlaşılabilir bir tanım yapmak gerekirse PHP, web sitesi yapmaya yarayan bir programlama dilidir.

Aynı zamanda biliyon.net'e can veren teknolojidir.
1 dakikada okunabilir.
PHP, metin tabanlı * bir programlama dilidir. Yazılan program derlenmek suretiyle makine koduna dönüştürülmez. Bunun yerine çalışma anında yorumlanır. Bu, aslında geleneksel yaklaşım olmakla birlikte, hiphop php, hhvm gibi yeni yöntemlerle derlenebiliyor veya sanal makineler üzerinde çalıştırılabiliyor. Bu da haliyle eskisine göre daha fazla performans olarak geri dönüyor.

Dil yapısı * c tabanlı dillerden miras alınıp, bir kaç küçük nüansla kendi kişiliğini kazanmıştır diyebiliriz. Örneğin c dil ailesinde sınıf ve onun özelliği veya metotlarını ayırma işleminde genel kabul, nokta kullanmaktır ancak PHP'de bu işlem "->" ile yapılıyor. Nokta ise iki string türünden ifadeyi birleştirmek için * kullanılıyor. Ancak parantez yapıları, mantıksal işleçler vs. c tabanlı dillerle tamamen aynı. Bu yüzden herhangi c tabanlı bir dili biliyorsanız PHP yazımına da 15 dakika içinde alışabilirsiniz.