Plazma

2016 yılında @kültürsüz dinazor tarafından açılan bu başlık 2 entry ile zenginleşti ve 193 defa ziyaret edildi.

Fotoğraflar

Hepsini göster
2 dakikada okunabilir.

Plazma


plazma kelimesi yunanca olup; "olusum" anlamina gelmektedir.
plazma kelimesi farkli alanlarda farkli anlanmlarda kullanilmaktadir.

fizikte kullanilan plazma; atomar düzeyde parcacik karisimlarinin yüklü (+ veya - ) olmasi. yani; iyonlara sahip olmasidir.
yüklü olan parcaciklar iletkendir. bu durumda plazma da iletkendir.

plazma genelde maddenin dördüncü hali olarak bilinmektedir. kati, sivi, gaz ve plazma. bunun sebebi bir maddenin örnegin; buzun (kati hal) su haline (sivi hal) dönüsmesi icin enerjiye ihtiyaci vardir. ayni sekilde suyun buhar haline (gaz hali) dönüsmesi icin de enerjiye ihtiyaci vardir. gaz halinde bulunan maddenin iyonlasabilmesi icin de yine enerjiye ihtiyaci bulunur. burada iyonlasmis gaz plazma olur. Aslinda tam olarak maddenin dördüncü hali demek yanlis olmadigi gibi dogru da degildir.

plazmaya en basit örnek olarak her sabah karsimiza cikan günesi, kutuplarda olusan aurora, simsek/yildirim veya floresan olarak kullandigimiz lambalari gösterebiliriz.evrende bulunan görünebilir maddelerin %99´u plazma formundadir.plazma teknolojide de kullanilan bir yapidir. burada plazmanin iletkenliginden faydalanilir. yüklü olan atomar parcaciklarin (+ veya - ) kutuplarina göre iyonlara yön vermek mümkündür.enerji tasaruf lambalarinda, floresanlarda, plazma monitörler/tvlerde, kaplama uygulamak icin kullanilan makinelerde (yari iletken üretmek icin), analiz teknolojilerinde, fuzyon arastirma ve gelistirmede ve hatta tipda (ilac sanayi) sürekli kullandigimiz bir metodtur.

#bilim
#teknoloji
tıp. canlı hücrelerde bulunan bir tür yaşamsal sıvıdır.