Satın Alınan Evde Kiracı Oturması Durumunda İzlenecek Süreç

Anlam Ayrımı Bulunmuyor.

2020 yılında @freeman tarafından açılan bu başlık 1 entry ile zenginleşti ve 157 defa ziyaret edildi.

Fotoğraflar

Fotoğraf yüklenmemiş.

2 dakikada okunabilir.
Yasal olarak belirlenmiş bir süreçtir ve genel olarak kiracının korunmasını hedeflemiştir. Satın alınan evde halihazırda eğer bir kiracı oturuyorsa ve eski ev sahibi ile aralarında bir sözleşme imzalamışlarsa, evi yeni satın alan ev sahibi olarak bu eski sözleşmeyi aynen kabul etmiş sayılıyorsunuz.

Yine de kiracının evinizden çıkmasını talep edebiliyorsunuz. Bunu yapmak için tapu devir işleminden en fazla 1 ay sonra kiracıya noterden evi yeni sahibi olduğunuzu, tahliye edilmesini istediğinizi, aksi durumda yaptırım uygulanacağını bildiren bir ihtarname göndermelisiniz. Bunu sözlü olarak kiracıya iletmeniz yasal olarak bir şey ifade etmediği gibi 1 aylık süreyi kaçırmanız halinde eski sözleşmede belirlenen süre bitimini kabul etmiş olursunuz. Sözleşme süresiz imzalanmışsa kiracı istemediği sürece ve ciddi sorunlar çıkarmadığı sürece evden çıkarmanız mümkün olmayacaktır.

Kiracı noter yardımıyla bilgilendirildikten sonra 6 aylık bir süreç başlar. Bu süre içinde evi boşaltması gerekir. Daha erken tahliye isteme hakkınız bulunmaz.

Kiracı bu 6 aylık süre sonunda da evi tahliye etmediyse o zaman mahkeme yoluyla ve ardından kolluk kuvveti zoruyla evin tahliyesi sağlanabilecektir.

Kiracının herhangi bir sözleşmesi bulunmuyorsa yeni ev sahibi kiracının hemen evi boşaltmasını isteyebilir.

Son olarak kiracının eski ev sahibine ödemiş olduğu depozito, peşin kira gibi bedelleri evi yeni satın alan kişi evi satan kişiden istemeli veya satın alırken ev bedelinden düşmelidir. Çünkü kiracı, sözleşmesi de varsa evi tahliye ettiği gün bu bedelleri yeni ev sahibinden isteme hakkına sahiptir. Evi alırken eski kira sözleşmesini de aynen kabul ettiğinizi hatırlayınız.