Starlink

Anlam Ayrımı Bulunmuyor.

2020 yılında @kültürsüz dinazor tarafından açılan bu başlık 2 entry ile zenginleşti ve 24 defa ziyaret edildi.

1 dakikada okunabilir.
Karasal zorluklarla boğuşmaktansa havadan yayın yoluyla interneti ücra köşelere kadar taşıma girişimi.

Avantajları arasında devletlerin uyguladığı sansürlere takılmayacak olması ve çöller, dağlar gibi ekstrem bölgelere kolayla online olma imkanı taşıması sayılabilir.

Dezavantajları da yok değil elbette. Örneğin gönderilmesi hedeflenen uydu sayısı ve her bir uydunun band genişliği dikkate alındığında hizmet verilecek abone sayısı çok fazla olamıyor. Yani herkes bu hizmetten faydalanamayabilir. En azından ilk etapta.


Diğer bir dezavantajı da uzay gözlemlerine verebileceği potansiyel zarar ile ilgili. Uydu cihazları altında küçük ışıklar bulunuyor ve bu da şimdiden kameralarla uzay fotoğrafçılığı yapan kişilerin çalışmalarını olumsuz yönde etkiledi bile. Bu elbette çok büyük bir sorun değil çünkü birazcık zahmetle bir kaç fotoğrafçılık hilesi ve bir tutam photoshop yardımıyla üstesinden gelinebiliyor. Korkunun esas nedeni gerçekten bilimsel çalışmalara daha büyük ölçüde zarar verme ihtimali.

Elon Musk bu konuda bilimcileri rahatlatmayı ihmal etmiyor. Yerden yapılacak teleskoplu gözlemlerde uyduların ışıklarını kapatabileceklerini ve hatta uydulara manevra yaptırarak kendilerine bir kaç saatlik bir gözlem koridoru açabileceklerini söyledi. Belki de düşündüğümüz kadar büyük probleme neden olmayacaklar.

Neler olacağını bekleyip göreceğiz.