Başlık Yazım Teknikleri

Anlam Ayrımı Bulunmuyor.

2016 yılında @biliyon tarafından açılan bu başlık 3 entry ile zenginleşti ve 1719 defa ziyaret edildi.

Fotoğraflar

Fotoğraf yüklenmemiş.

3 dakikada okunabilir.
biliyon.net için önemi büyük olan bir konudur çünkü biliyon.net, özünde bir başlık sitesidir.

Biz inanıyoruz ki, çevremizde her an gerçekleşmekte olan olayların tamamını, konuyu özetleyen bir başlık altına almak mümkündür ve bu, olayları sınıflandırmak için oldukça pratik bir yöntemdir.

Bu yazıda biliyon.net üzerinde ne şekilde başlık açılmalı, nasıl bir format, desen izlenmeli, örnekler üzerinden açıklamak istiyoruz.

Bir tane örnek olay belirleyelim ve bu olay için hangi başlıklar olmaz, hangileri olur bir bakalım.

Örneğin nüfus müdürlüğünde yazım memurları, bazen insanların ad ve soyadlarında bir veya iki harfi yanlış yazabiliyor ve tuhaf, sık rastlanmayan ad soyad kombinasyonlarına neden olabiliyorlar.

Yukarıdaki örnek olay hakkında bilgi, tecrübe veya bazı görüşlerimiz var ve bunları biliyon.net üzerinde paylaşmak istiyoruz diyelim: açabileceğimiz başlıklar şöyle olabilir;

75 Karakter Harf Sınırı

Öncelikle başlık, 75 harften fazla olmamalı. Bize yeterli bir sayı gibi geldi. Zaten uzadıkça başlık, vasfını yitirecektir.

DOĞRUSU


Nüfus Memurlarının Ad ve Soyadları Yanlış Yazması

Böyle bir başlık oluşturarak, nüfus memurların yanlış yazma eylemine değinmek, sebeplerinden ve sonuçlarından bahsetmek mümkün.

Nüfus Müdürlüğünde Ad ve Soyadları Yanlış Yazan Memur

Bu başlıkta yanlış yazım işini yapan bütün memurlar yerine anonim * bir memuru baz alıp bu memur hakkındaki düşüncelerimizi yazabiliriz.

Nüfusta Adı Yanlış Yazılan Vatandaş

Bu başlıkta ise ne nüfus müdürlüğü ne de orada çalışan memurlar değil, ismi yanlış yazılan vatandaş ile ilgili görüşlerimizi yazmalıyız. Aslında şöyle bir bakınca, hatalı yazım işini yapan nüfus memurları ile ilgili bir kaç söz söyleyebiliriz gibi dursa da, bilginin anlamlı biçimde tasnif edilebilmesi için, memurlar ile ilgili olan görüşlerimizi 2. örnekteki başlığa yazmak yerinde olacaktır.

Vatandaşın Adını Yanlış Yazan Memurun O An Aklından Geçenler

Böyle hedefi belli bir başlığa yazılabilecek çok şey yok aslında. Neden bahsedildiği net biçimde belli. Bu başlığa, bir nüfus memurunun aklından ne geçebilir, biraz da hayal gücümüzü kullanarak düşündüklerimizi yazabileceğimiz bir başlık örneği.

Nüfus Memurları Neden Sık Sık Hata Yapar

Bu başlık diğerlerinden farklı olarak bir soru sormakta. Sorun değil, cevap biçiminde gönderiler yazılabilir.

YANLIŞI


Neden Nüfus Memurlarının Sürekli Hata YapmasıBu başlık başlık devriktir, doğrusu şöyle yazılmalıydı;

Neden Nüfus Memurları Sürekli Hata Yapar

2 dakikada okunabilir.
Türkçe'de yerleşik karşılığı olan kelimeler Türkçe olarak yazılmalı. Mesela America, Canada değil, Amerika, Kanada kullanılmalı. Çünkü böyle genel sözcükler bir şekilde dilimize uyarlanmış durumda.

Ama örneğin Melbourne sözcüğü de bilindik genel bir yer adı olduğu halde dilimizde "Melbörn" biçiminde bir çevirisi yok. Bugüne kadar böyle yazan görülmemiştir. Bu şekilde Türkçe çevirisi olmayan sözcükler kendi dilinde nasıl yazılıyorsa öyle yazılmalıdır.

Yani tek kıstas sözcüğün bize özel bir yazılışı varsa önceliği hep Türkçe'mize vermeliyiz. Özel bir yazımı yoksa, sözcük kendi dilinde nasıl yazılıyorsa başlık oluştururken o şekilde yazabiliriz.

Popüler yabancı sözcüklerin (örneğin Gangnam Style) kendi dilinde başlığı açılabileceği gibi Türkçe çevirisinin başlığı da ayrıca açılabilir. Sonuçta her ikisi ayrı bir tez konusu olabilirler.

21 Aralık 2016 ekleme

Filmlerin başlığı kendi orijinal dilinde açılmalıdır. Film için ana başlık orijinal dilinde açılan başlıktır. Entry'ler burada bulunmalıdır ancak en başta belirlediğimiz kuralı hatırlarsak bir film eğer Türkiye'de gösterime girmişse ve Türkçe bir isim kullanılmışsa filmin bu isimle de bulunabilmesini sağlamak için Türkçe başlığı da açılabilir. İçerik girilmeden orijinal isimle açılan başlığa bağımsız bakınız verilerek yönlendirme yapılmalıdır. Bu konu elbette zorunlu değil. Sadece filmin orijinal dilinde başlığını açıp entry girmeniz de yeterli olacak.
1 dakikada okunabilir.
Başlık yazarken gereksiz noktalama işaretlerinden kaçınmak gerekir.

Birkaç hatalı başlık örneği verelim.

güler misin? ağlar mısın?

Bu yanlış, başlık yazarken soru soran cümlelerin sonuna soru işareti yazılmaz.

ayağa kalk!

Bu da yanlış, emir kipindeki sözcük veya cümlelerin sonuna ünlem yazılmaz.

ünlü sanatçı konser verecek.

Bu da yanlış, başlıklar nokta veya başka bir işaretle bitmemeli.

░░░

Bu da yanlış, klavye üzerinde kendine özel butonu olmayan karakterlerin kullanılmasını pek hoş karşılamıyoruz. Ama yerine göre tam uyuyorsa belki biraz da normal sözcüklerle süslenirse neden olmasın. Siz yine de sırf simgeden oluşan başlıklar açmayın pek.

Peki tüm noktalama işaretleri sakıncalı mı? Hayır değil, kullanması elzem bazı noktalama işaretleri var.

ankara'nın bağları

Bu doğru, ayrılması gereken ekler kesme işaretiyle ayrılmalıdır.

_i^i_

Bu da doğru, noktalama işaretleriyle bir takım silüetler çizmek ve bunlar hakkında başlık açmak mümkün. Sınırların zorlanmasına karşı değiliz.