Biliyon.net Sürüm Geçmişi

Anlam Ayrımı Bulunmuyor.

2016 yılında @freeman tarafından açılan bu başlık 19 entry ile zenginleşti ve 1589 defa ziyaret edildi.

4 dakikada okunabilir.
Sürüm: 1.7.17

 1. yeni: Mesajlaşma sistemini ilk tasarlarken web socket * altyapısını kullanmıştık ancak bu sistem çok fazla arkaplan hizmetine odaklanmayı ve bunları sürekli gözlem altında tutmayı gerektirdiğinden bakımı ve sürdürülebilirliği zayıf olacaktı. Bu nedenle teknik anlamda daha üst seviye bir yöntem olan long polling yöntemine geçildi. Böylece daha kendinden emin, daha az hata veren, yoğunluk halinde kolayca genişleyebilecek şekilde bir işleyiş geliştirme şansı elde ettik.
 2. yeni: Bazen özel mesajlar gönderilemiyor daha da kötüsü gönderildi gibi görünüyordu. Artık bir mesaj herhangi bir nedenle sunucuya ulaşmazsa kırmızı bir renk alarak durumu vurgulayacak, kullanıcı da isterse yeniden göndermeyi deneyebilecek.
 3. yeni: Özel mesajlara durum simgesi eklendi.
  • Kum Saati: bir mesajı yazıp gönder butonuna tıklayınca görünür, mesaj sunucuya yükleniyor anlamına gelir.
  • Check İşareti: mesaj sunucuya ulaşıp kaydedildiğinde görünür, mesajın iletildiği anlamına gelir.
  • Göz İşareti: mesajı alan kişi mesajı görüntülerse görünür, alıcının mesajı okuduğu anlamına gelir.
 4. düzeltme: Mesajlaşmada karşıya boş mesaj gönderilebiliyordu, bu hata düzeltildi.
 5. düzeltme: Mesajlaşmada :( işareti bir surat ifadesi oluşturmuyordu, ifade eklendi.
 6. yeni: Mesajlaşma sisteminde mesaj yazılan kutucuk, klavyesinde Türkçe karakter olmayan kullanıcıların da Türkçe karakter oluşturmasını sağlayan kısayolları desteklemiyordu, bu destek sağlandı. Bu özelliğin nasıl çalıştığı #181 madde:8 ve #359 madde: 3,4 üzerinden görülebilir.
 7. yeni: Sitede bildirim sistemi bir süredir mevcuttu. Ancak yeni bir bildirim alsak bile sayfayı yenilemeden bundan haberimizin olması mümkün değildi. Artık anlık bildirimler dediğimiz yeni bir bildirim şekli olacak. Bir bildirim oluşunca ekranın sol alt köşesinde sayfayı yenilemeye gerek kalmadan çıkacaklar. Bir süre ekranda kaldıktan sonra kendiliğinden kapanacaklar. Sayfa açık olduğu halde bilgisayar başında değilsek bu bildirimi kaçırma ihtimaline karşın üst çubuktaki bildirim penceresinden aynı bildirime sayfayı yenilemeden ulaşılabilecek.
 8. yeni: sitedeki bkz fasilitesi sadece başlıklara yönlendirme yapabilecek yetenekteydi, daha fazlasını yapamıyordu, şimdi yapabilecekleri genişletildi, sırasıyla yazılabilecek bkz filtreleri şöyle;
  • anlam ayrımı filtreleme: bir başlık eş anlamlıysa (mesela mısır başlığında olduğu gibi hem bitki hem de ülke anlamına geliyorsa) vereceğimiz bkz'ın belli bir anlama gitmesini sağlamak istiyor olabiliriz; mısır/$ülke şeklinde bir bkz verilmesi yeterli olacak.
  • kullanıcı filtreleme: bir başlığa bkz vereceğiz ancak sayfada sadece belli bir kullanıcının entryleri görülsün istiyorsak; yaran karikatürler/@freeman şeklinde bir bkz verilmesi yeterli olacak.
  • entry filtreleme: bir başlığa bkz vereceğiz ancak verdiğimiz bkz'a tıklandığında açılan sayfada sadece belli bir entry görünsün istiyorsak yaran karikatürler/#660 şeklinde bkz vermek yeterli olacak. Aslında dikkat edilirse böyle bir bkz ile #660 böyle bir bkz aynı adrese sahiptir ancak bu son örnekte okuyucunun nereye gideceğine dair bir fikri olmazken başlık ile birlikte yazılması daha açıklayıcı bir seçenek olur. İsteniyorsa yaran karikatürler/#660/@freeman şeklinde entry'e link vermek de mümkündür. Böylece başlığın yanında yazar bilgisi de önceden okuyucuya verilebilir.
  • entry'e bkz verme: eskiden entry'lere bağlantı vermek için; <entry>#100</entry> kodlamasını yazı içine yazmak gerekiyordu, artık # * ve yanına entry numarasını yazıp araç çubuğundan herhangi bir bkz (kısa, direkt, bağımsız) düğmesine basarak bir başlığa bkz veriyormuş gibi entry'e link verilebilecek. Şöyle görünmeli;
   <entry>141</entry>
 9. yeni: Başlıklara, şuan mevcut tek kanalımız olan wiki'ye ek olarak makale kanalı eklendi. Yazarların başlık açarken veya entry yazarken yapması gereken yeni bir şey yok. Sistem yöneticisi veya adminler uygun gördükleri entryleri bu kanala taşıyacaklar. Bir entry'nin makale kanalına taşınması için en az 3 paragraf olması, verilebilecek bkz'ları veriyor olması, bir kaç uygun hashtag * içermesi, resmi düzgün bir dille anlatılması ve en önemlisi yerli veya yabancı dış kaynak(lar) içermesi gerekir.