Renkli Röntgen

Anlam Ayrımı Bulunmuyor.

2018 yılında @kültürsüz dinazor tarafından açılan bu başlık 1 entry ile zenginleşti ve 75 defa ziyaret edildi.

2 dakikada okunabilir.

Renkli Röntgen


CERN teknolojisi daha iyi tanı koymayı mümkün kıldı.
Bilim insanları ilk defa röntgen ile renkli fotograf kaydı yapmayı başardılar. Bunu Cern´de bulunan parçacık hızlandırıcı LHC için geliştirilmiş bir teknik ile tasarlanan yeni bir tarayıcı sayesinde gerçekleştirdiler. Cihaz her gelen ışınım parçacığını yakalayıp kaydediyor ve bu parçacıkların farklı enerjilerini renkli olarak gösteriyor. Bu sayede farkli doku tipleri birbirlerinden ayırtedilebiliniyor. Bilim insanları bu sayede daha iyi resimler elde edip; daha doğru teşhislerin konulmasını bekliyorlar.

Resim kaynağı: MARS Biomagigng Ltd

Yıllardır röntgen cihazından çıkan siyah beyaz resimleri, doktorlar analiz ederler. Wilhelm Conrad Röntgen´in 120 yıl önce keşfettiği röntgen cihazı çok eski bir yöntem olmasına rağmen tıp alanında vazgeçilemez. Siyah-beyaz televizyonlardan renkli televizyonlara geçiş gerçekleşti ama hala 120 yıllık röntgende bir değişiklik olmadı.
Yeni Zelandali bilim insanlarının Otago Üniversitesi´nde ilk defa bir insan vüccunun renkli röntgen resmi çekildi.

CERN için geliştirilen Medipix birçok chipten oluşuyor. Parçacıkların deteksiyonu ve görüntülü veri elde etmek için kullanılıyor. Bu pixeldetektörler bir dijitalkamera gibi çalışıyor. Detektöre çarpan her parça kaydediliyor ve tıp alanında yüksek çözünürlükte resim kaydetme işlemi gerçekleşiyor.


Timepix3: Medipixin okuma chipslerinden bir tanesi
Resim Kaynagi: CERN

Medipix-Chip bu alanda en gelişmiş olanı. Hiçbir resim oluşturma işlemi için kullanılan chip bu kalitede görüntü elde edememekte. Bu potensiyeli kullanmak için bilim ekibi Medipix teknolojisini üc dimenziyonlu ve renkli görüntü oluşturmak için algoritmalariyla birleştirdiler.
Farklı enerjilerden oluşan röntgen ışınımını kullandılar. Enerjisi yüksek ışınım, sert dokular tarafından yumuşak dokular gibi aynı şekilde emilmemekte. Detektör bu farkı tanıyor ve bir renk kodlaması sayesinde enerji farkı renkli bir resim olarak oluşturuluyor.

Kaynak

#bilim #tıp #teknoloji