Dünyayı Değiştiren Tesadüf Buluşlar

Anlam Ayrımı Bulunmuyor.

2018 yılında @kültürsüz dinazor tarafından açılan bu başlık 1 entry ile zenginleşti ve 273 defa ziyaret edildi.

3 dakikada okunabilir.
Birçok insan yaşamı daha iyi yapmak için uğraşı veriyor. Bazıları zengin olma hayali kuruyor, bazıları da hastalıkları yok etmek istiyor. Motivasyonlar oldukca farklı. Peki tesadüfen bir şey keşfedilse ama asıl amacı bu olmasa ne olurdu?

Sakarin (yapay tatlandırıcı):
1879 yılında kimyacı Konstantin Fahlberg taş kömürü katranına alternatifler arıyordu. Uzun bir iş günü sonrasında evine geldiğinde eşinin kendisine yaptığı keki yerken; kekin normale göre daha tatlı olduğunu farkediyor. Konstantin, eşinden cevabı alamayınca; laboratuvardan çıktığından beri ellerini yıkamadığını hatırlıyor.

Teflon:
Roy Plunkett bir kimya şirketi olan DuPont çalışanı. Görevi buzdolapları için yeni bir soğutucu madde bulmak. Bunun için bir silindirler içinde yüksek basınç altında tetrafluretelen (TFE) bulunduruyordu. TFE polimerlesince teflon ortaya çıktı.

Otomobil tekeri:
Charles Goodyear uzun zaman boyunca kauçuğu sıcaklığa ve soğuğa karşı daha dayanıklı yapabilmek için uğraştı. Bütün deneyleri hep fiyasko ile sonuçlandı. Bir akşam kauçuğu, kükürtü ve kurşunu karıştırdı. Bu karışımı ocağın üzerinde unuttu. Karışım kömürleşmişti ve sertleşmişti ama hala kullanılabilecek haldeydi.

Plastik:
19. yüzyılda çinverniği mobilyalarda kullanılmaktaydı. Çinverniği böceklerden kazanılıyordu ve üretimi uzun, uğraş verici olduğu içinde pahalıydı.
Kimyager Leo Hendrik Baekeland alternatif arayışlarındaydı. Birçok deney sonrasında form verilebilen, yüksek sıcaklıklara dayanabilen ve bozulmayan bir kütle elde etti.

Kalp pili:
Wilson Greatbatch 1956 yılında kalp pili ilgili bir araştırma programı üzerine elektronik mühendisi olarak kronik hastaliklar enstitüsünde çalışıyordu. Görevi bir kalp atışlarını ölçüp kaydedebilmek için bir osilatör yapmaktı. Birçok direnç ile testler yaparken yanlış bir direnç kullandı. Burada düzensiz hızlı bir nabız ile düzensiz bir sinyal yakaladı. Bu sinyal belirli aralıklarla geliyordu.
Bunun ile bir kalbi çalıştırabileceğini düşünerek istifa edip, bir ahırda kendi atölyesini kurdu. Uzun yıllar üzerine araştırmalar sürerken 1958 yılında ilk kalp pili bir köpege takıldi ve 1960 yılında da 77 yaşındaki bir adama.

Mikrodalga:
Percy Spence donanmada radar uzmanıydı. Mikrodalga göndericilerini tamir etmeye çalışırken; cebindeki çikolatanın eridiğini farketti. İlk mikrodalga fırın 1947 yılında üretildi.

Röntgen:
Wilhelm Röntgen 1895 yılında laboratuvarında yeni keşfedilmiş elekron ışınımları üzerine deneyler yapıyordu. Işınım kaynağı koyu renkte bir kağıt ile kapalı olmasına rağmen ışıldıyordu.
Eşine fotoplakanın üzerine elini koymasını rica etti. Eşinin eli taşıdığı yüzük ile birlikte fotoplakaya yansıdı. 1906 yılında Röntgen Nobel ödülünü aldı.

#bilim #teknoloji