Büyük Patlama Deneyi

Anlam Ayrımı Bulunmuyor.

2018 yılında @kültürsüz dinazor tarafından açılan bu başlık 1 entry ile zenginleşti ve 96 defa ziyaret edildi.

3 dakikada okunabilir.
Şimdiye kadar en yüksek enerji ile yapılan büyük patlama deneyi

Birçok kişinin merak ettiği konulardan birisi "madde nasıl oluştu?" sorusuna cevap bulabilmek için deneyler gerçekleşiyor. Maddenin oluşumunu incelemek için yüksek enerjiye ihtiyaç duyuluyor. Bu deneylerden bir tanesi CERN´de gerçekleşti.


Günümüzdeki maddenin parçacıklarının oluşumu 10-7 saniye (milyonda 1 saniye) içerisinde gerçekleştiği varsayılıyor. 13,7 milyar yıl önce büyük patlamadan sonra kuarklar ve gluonlar hareket etmeye başladı ve bütün galakside kuark-gluon-plazması oluştu. Daha sonra bu parçacıklar birleşerek proton ve nötronları oluşturdular. CERN´deki Uluslararası araştırma ekibi şimdiki çalışmalardaki analizlerini ve sonuçlarını sundular. Bilim insanları hassas ölçümler ile ışığın doğaya faz geçişini incediler ve yeni bulgulara ulaştılar. Bir kuark-gluon-plazma soğurken proton, nötron yada atom çekirdeğini oluştururken hassas ölçümler ile faz geçişi sıcaklığı ölçüldü.

Ölçümler önceden tahmin edilen faz geçişi sıcaklığını onayladı.
Merkez bulgu:
Deneyler dünya üzerindeki en yüksek enerjiye sahip olan CERN´de bulunan ALICE detektöründe gerçekleşti. ALICE içerisinde yüksek enerji ile üretilen maddeler içerisinde parçacıklar ve antiparçacıklar eşit miktarda oluşuyor ve büyük patlamada oluşan maddeler ile aynısı.
Bilim insanları deneylerden edindikleri verilerin analizlerinde kuark-gluon-plazma ile hadron maddesi arasındaki faz geçişinin 156 megaelektronvolt (MeV) ile gerçekleştiğini önceki tahminleriyle uyuştugunu söylemekteler.
Özet ile söylememiz gerekir ise;
madde oluşurken; güneşin içindeki sıcaklığından 120 bin kat daha fazla ısı açığa çıkıyor.


Fizikciler bir cok parçacık ve antiparçacığı daha yakından inceliyorlar.
Bilim insanları araştırmalarının yeni ve şaşırtıcı bilgileri beraberinde getirdiğini söylemekteler. Bu saşırtıcı bilgilerden bir tanesi örneğin; hafif olan atom çekirdeği ve parçalarının aynı sıcaklıkta bağlantı enerjilerinin faz geçişi sıcaklığından 100 kat küçük olmasına rağmen proton ve antiprotonu oluşabileceği.

Verilerin tamamı uzun yıllar süren LHC içerisinde bulunan "ALICE" deneyi esnasında oluşmuştur.
ALICE programı 41 ülkeden bilim insanları tarafından birbirlerine çarpıştırılan kurşun atomlarından çıkan ışınımlar galaksinin büyük patlamadan sonraki durumunu oluşturuyor. Bu atomların çarpışması ile açığa çıkan enerji, insanlar tarafından yapay olarak oluşturulmuş en büyük enerji yoğunluğu oluyor. Bu çarpışma sonrasında sonuç olarak madde (kuarklar) oluşuyor. Bir çarpısmada 30000´den fazla parçacık oluşuyor. Bu parçacıklar ALICE tarafından ölçülüyor.

KAYNAK

#bilim