Antarktika'da Kayıp Kıtaların İzinin Bulunması

Anlam Ayrımı Bulunmuyor.

2018 yılında @kültürsüz dinazor tarafından açılan bu başlık 1 entry ile zenginleşti ve 19 defa ziyaret edildi.

Fotoğraflar

Hepsini göster
2 dakikada okunabilir.
Antarktis´teki o güçlü buz kütlelerinin altında nelerin saklı olduğunu görmek çok zor.
Ama jeologlar yerçekimi anomalisi sayesinde güney kutbunun platentektoniğini açığa çıkarttılar.

Antarktis´teki buz kütlesinin altında büyük arazilerin ve büyük vadilerin veya saklanmış dağların olduğu ortaya çıkartıldı. Büyük buz kütleleri yüzünden tam olarak formlarının ne olduğu bilinmemekte. Bu yüzden jeologlar bu kompleks levha tektoniği yapılarının hakkında pek birşey bilmemekteler. ESA´ya ait olan GOCE-sateliti sayesinde yerçekimi alanındaki lokal dalgalanmalardan faydalanarak buz kütlesinin altının nasıl göründüğünü açığa çıkarttılar.

GOCE verileri ve sismolojik analizler ile global levha tektoniğinin üç dimenziyonlu resmi geliştirildi. Hatta Antarktis´in altı da buna dahil. British Antarctic Survey´den Fausto Ferraccoli "Doğu Antarktis´te ilginç jeologik formasyonlar görüyoruz. Temellerinde Antarktis´in kabuğunun diğer kıtalar ile 160 milyon yıl önce bağlı olduğu yerler görünmekte."


© Kiel University/BAS

Batı Antarktis oldukça ince bir kabuğa sahip. Kıtanın batı kısmı dağlık katlanmış plaka parçalardan ve çok eski kratonlardan oluşuyor. Bu bölgeler daha çok Hindistan ve Avustralya´ya benzemekte. Buralarla benzemesinin sebebi ise; eskiden bir süper kıta olan Gondvana ile bağlantılı olması ve bu kıtanın 130 milyon yıl önce parçalanmaya başlaması. Avustralya ve Antarktis kıtaları ıse 55 milyon yıl önce birbirlerinden ayrıldılar.Kaynak

#bilim #jeoloji #haber