Kanada'nın İnterneti Vatandaşlık Hakkı İlan Etmesi

Anlam Ayrımı Bulunmuyor.

2016 yılında @freeman tarafından açılan bu başlık 1 entry ile zenginleşti ve 219 defa ziyaret edildi.

Fotoğraflar

Hepsini göster
1 dakikada okunabilir.

Kapitalist bir ülke olan Kanada, yeni bir yasal düzenlemeyle interneti, her Kanadalının vatandaşlık hakkı olarak kabul edecek. Yani elektrik gibi, su gibi zaruri ihtiyaç olarak görülecek.

Hız olarak 50 mbps indirme * ve 10 mbps yükleme * alt limit olarak kabul ediliyor. Bundan daha azını sunmak tıpkı belediyenin suyunuzu kesmesi ile aynı anlama geliyor.

Ayrıca Kanada'da nüfusun % 18'i kırsal kesimde yaşıyor ve internete erişimleri yok. Hizmet veren firmalar altyapı çalışmalarını tamamlayıp her yere internet götürmek zorunda kalacaklar.

Bu arada elbette vatandaşlık hakkı olması demek ücretsiz olduğu anlamına gelmiyor. Firmalara yine bedel ödenecek. Ülkemizde sık sık karşılaştığımız gibi parasını ödediğiniz, size vaat edilen hızdan daha yavaş hızlarda hizmet almak hatta önemli toplumsal olaylarda bütün erişim hızının kontrollü olarak düşürülmesi gibi durumlar Kanada'da yapamayacağınız türden işler haline geldi. İnternet hizmeti veren bütün kurum ve kuruluşlar artık kendilerine daha fazla çeki düzen vermek durumunda kalacaklar.

#dünya #haber