Özlem Türeci

Anlam Ayrımı Bulunmuyor.

2020 yılında @kültürsüz dinazor tarafından açılan bu başlık 1 entry ile zenginleşti ve 34 defa ziyaret edildi.

Fotoğraflar

Fotoğraf yüklenmemiş.

2 dakikada okunabilir.
1967´de Almanya´nın Lastrup kentinde dünyaya geldi. Kendisi türk asıllı bir doktordur.

Bir röportajında babasının bir katolik hastanesinde görev yapmasından dolayı sürekli hastanede zaman geçirdiğini ve siyah-beyaz giyimli rahibelerin sürekli yardım ettiklerini görünce "aslında rahibe olmak istiyordum ama o yaşlarda rahibeliğin müslümanlıkla karşı karşıya kaldığını bilmiyordum ve bu yüzden doktor oldum" demiş.

Mainz Üniversitesi´nde özel doçentlik yapmakta ve eşi Uğur Şahin ile birlikte biyoteknoloji alanında iki adet firma kurdu.

Babası İstanbul´dan Almanya´ya göç etmiş bir doktortur. Kendisi Saarland Üniversitesi´nde tıp okumuş ve yine bu üniversitede şimdiki eşi olan Uğur Şahin ile tanışmıştır.
2000 yılında eşi ile birlikte Mainz Üniversitesi´ne geçmişler ve bir sene sonra kanser hücrelerine karşı antikor geliştiren Ganymed Pharmaceuticals firmasını kurmuşlardır. Bu firma 2016 yılında japon ilaç üreticisi Astellas tarafından satın alınmıştır.

2008 yılında yine eşi ile birlikte kurdukları Biontech firmasının klinik geliştirme bölümünün yöneticiliğini yapmaktadır.
2019 yılında firmaları Biontech Avrupa Şirketi´ne dönüştürülmüş ve 22 Haziran 2020 tarihinde 18 milyar € değere sahip olmuştur.

Kendisi aynı zamanda;
- Federal Eğitim ve Araştırma Bakanlığı´na ait Kişiye özel bağışıklık müdahalesi Ci3 için öncü araştırma grubu yöneticisi
- Avrupa Birligi´ne bağlı olan en büyük Kansere Bağışıklık Terapisi için kurulmuş ekibin yöneticiliğini yapmakta.

Kaynak-1
Kaynak-2

#bilim #biyografi #teknoloji #sağlık #corona #aşı #kanser